KONYA GEZİSİ TAMAMLANDI...


Konya Gazeteciler Cemiyeti ile Vangölü Gazeteciler Cemiyeti'nin ortaklaşa düzenlediği ve Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünce de desteklenen proje kapsamında, 3 gün boyunca Konya’da gezi ve incelemelerde bulunan Vanlı gazeteciler Konya’ya hayran kaldı.

Vanlı Gazeteciler, Mevlana Türbesi ve Müzesi, Bedesten Çarşısı, İnce Minare Medresesi, Karatay Medresesi, Beyşehir Eşrefoğlu Cami, Beyşehir Gölünde Yat turu, Yaka Manastırı, Kelebekler Vadisi, Bilim Merkezi, 80 Bin'de Devri Alem Parkı, Sille, Akyokuş ve Konya Büyükşehir Stadyumu'nu gezip inceledi. 

Heyet ayrıca Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi'ni de ziyaret ederek, öğretim üyeleri ile bir araya geldi. Basın Yayı Enformasyon Genel Müdürlüğü'nce de desteklenen Gazeteci Değişim Programları çerçevesinde,  farklı bölgelerde görev yapan basın mensupları arasında işbirliğinin güçlendirilmesi amaçlanıyor.

2-4 Ekim tarihleri arasında icra edilen program, Van'dan gelen gazetecilerin Konya'da karşılanması ile başladı. Kalacakları otele yerleştirilen Vanlı gazeteciler ardından Selçuk Üniversitesi'ne hareket etti. Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi'ni ziyaret eden heyet, burada incelemelerde bulundu. Ardından üniversite öğretim üyeleri ile biraraya gelen Vanlı gazeteciler, gazetecilik mesleğinin dünü, bugünü ve yarını üzerine değerlendirmelerde bulundu. 

Ardından Van'dan gelen gazetecilere Konya'nın  yöresel lezzetlerinin sunulduğu Damla Restoran'da akşam yemeği ikram edildi. Konya'nın damak tadını çok beğendiklerini belirten Vanlı gazeteciler, özellikle bamya çorbası, etliekmek ve fırın kebabı ile sacarası tatlısına hayran kaldıklarını belirtti. Konya kültürünü ve Konya'nın değerlerini gezip inceleyen heyet, akşam yemeğinin ardından Meram'da çay sohbeti yaptı. 

BEYŞEHİR'E HAYRAN KALDILAR

Vanlı gazetecilerin Konya programı ikinci gününde erken saatlerde başladı. Sabah kahvaltısının ardından heyet Beyşehir'e hareket etti. Beyşehir'de ilk olarak Beylikler döneminde Eşrefoğlu Beyliği'nin kurucusu Seyfeddin Süleyman Bey tarafından yaptırılan Eşrefoğlu Camii ziyaret edildi. Caminin imamı tarafından Eşrefoğlu Camii'nin mimari değeri, özellikleri, yapım hikayesi ve camiyi diğer camilerden ayıran sanatsal özellikleri anlatıldı. Beyşehir'de el yöresel el yapımı ürünleri de satın alan heyet ardından dünyaca ünlü kaya anıtı olan Hitit Anıtı'nı ve Eflatun Pınarı'nı gezdi. 

Beyşehir gezisi kapsamında Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü'nde yat turu da yapıldı. Beyşehir gölü üzerinde Vanlı ve Konyalı gazeteciler hatıra fotoğrafı çektirdi. Ardından öğle yemeğine geçildi. Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun'un da katıldığı öğle yemeğinde misafirlere Beyşehir sazan balığı ve helva ikram edildi.

MEVLANA TÜRBESİ'NDE KARDEŞLİK DUASI

Yemek sonrası sohbette ise Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, "Burada biz Beyşehir Gölü'ne göl değil, deniz deriz. Van'da da Van Gölü'ne Van denizi denildiğini biliyoruz. Bu ziyaretlerle Türkiye'nin en büyük gölü olan Vangölü ile Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü'nü de kardeş ilan ediyoruz. İnşallah nice programlarda biraraya geliriz. Bu birliktelik, kardeşlik ruhu her zaman yaşanır ve yaşatılır. Bu anlamlı programı icra eden Konya Gazeteciler Cemiyeti'ne ve Vangölü Gazeteciler Cemiyeti'ne teşekkürlerimi sunuyorum" diye konuştu. 

Beyşehir programının ardından heyet, Konya'ya döndü. Konya'nın evrensel değeri olan, 'Gel, ne olursan ol yine gel' diyerek tüm insanlığı İslam'a davet eden Hz. Mevlana'nın Türbesi ve Müzesi ziyaret edildi. Hz. Mevlana'nın Türbesi'ni ve Müzesi'ni ziyaret eden heyet, burada birlik, beraberlik ve kardeşlik için dualar etti. 

TORKU BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

Heyetin bir sonraki durağı ise Çumra'ydı. Konya Şeker'in Çumra'da faaliyet gösteren en büyük entegre üretim tesisi olan Çumra Şeker ziyaret edildi. Vanlı gazeteciler, tesislerin tamamını gezememiş olsa da bu kadar büyük bir işletmeyi ilk defa gördüklerini belirterek, Torku markasının da üretildiği Çumra Şeker tesislerini beğendiklerini dile getirdi. 

Çumra ziyaretlerinin ardından Konya'ya dönen heyet, akşam yemeğini ise Akyokuş'ta yine Konya lezzetlerinin sunulduğu sofrada hep birlikte yedi. Heyeti Akyokuş'ta Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Konya Milletvekili Hüsniye Erdoğan, BİK Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan, İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Adem Alemdar karşıladı. 

KONYA MİSAFİRİ SEVER

Yemek öncesinde misafirlere hitap eden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Vanlı gazetecileri Konya'da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi. Akyürek, "Konya Gazeteciler Cemiyeti'nin Vangölü Gazeteciler Cemiyeti ile birlikte düzenlediği program çerçevesinde Konya'ya gelen misafirlerimizi hoşgeldiniz diyorum. Konya, hoşgörü şehridir. Mevlana diyarıdır. Konya bir tarih ve kültür şehridir. Konya'da sizleri ağırlamış olmaktan mutluluk duyduğumu tekrar belirtirken, organizasyonda emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum" ifadelerini kullandı.

Akşam yemeğinin ardından heyet Kültürpark'a geçti. Kültürpark'ta çay sohbeti yapıldı. Hacıveyiszade Camii'nin, Selimiye Camii'nin ve Mevlana Türbesi'nin gece fotoğrafları çekildi. 

Van'dan gelen gazeteciler, Konya programlarının son gününde ise şehir merkezinde gezi ve incelemelerde bulundu. Sabah kahvaltısını Yatağanlı Osmanağa'da yapan heyet, kahvaltının ardından Meram Belediyesi'nin hizmete sunduğu 80 Bin'de Devri Alem Parkı'nı gezdi. Heyet ardından Türkiye'nin TÜBİTAK destekli ilk Bilim Merkezi olan Konya Bilim Merkezi'ni gezdi. 

CEMİYETTE GEZİ DEĞERLENDİRİLDİ

3 gün boyunca Konya'da gezi ve incelemelerde bulunan Vanlı gazetecilerin son durağı ise Konya Gazeteciler Cemiyeti oldu. Konya Gazeteciler Cemiyeti'nde Konyalı gazetecilerle biraraya gelen heyet, burada çay sohbeti gerçekleştirdi. 3 gün süren Konya programının değerlendirildiği toplantı yapıldı. 

AMACIMIZ BİRLİK, BERABERLİK VE KARDEŞLİK

Toplantıda ilk olara söz alan Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, "Vangölü Gazeteciler Cemiyeti ile birlikte düzenlediğimiz program çerçevesinde bundan yaklaşık 1 ay önce biz Van'ı ziyaret etmiştik. Van'da gezi ve incelemeler yapmış ve Vanlı meslektaşlarımızla görüş alışverişinde bulunmuştuk. Aynı programın bir parçası da Vangölü Gazeteciler Cemiyeti'ni ve Vanlı meslektaşlarımızı Konya'da ağırlamaktı. 3 gün süren programın sonuna geldik. 3 gün boyunca birlikte Konya'yı gezdik. Tabi Konya'yı 3 gün içerisinde gezip bitirmek mümkün değil. Ancak biz, yoğun bir program hazırlayarak mümkün mertebe Konya'yı en iyi şekilde tanıtmaya çalıştık. Bugün de misafirlerimizi uğurluyoruz. İnşallah verimli bir çalışma olmuştur. Buradaki temel amacımız birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhunu canlı tutma ve kaynaşmayı artırmaydı" diye konuştu. 

GEZDİK DÜNYAYI GÖRDÜK KONYA’YI

Vangölü Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Bekleyen de, "Göz dünyayı, gör Konya'yı deyimini çok duymuştuk. Hakikaten, Konya görülesi ve gezilesi bir yermiş. Konya'da bulunmak, Konyalı meslektaşlarımızla birarada olmak, Konya'yı gezmek bizleri mutlu etti. Sefa Bey'le aynı duygu ve düşünceleri taşıyorum. Bu programın yapılmasındaki amaç, kültürel etkileşimi sağlamak, birlik ve beraberliği, kardeşliği geliştirmek ve kaynaşmaktı. Öyle de oldu. Konya'da çok güzel dostlarımız var artık. Umarım Konyalılar da bizi kendilerine dost ve kardeş edinmişlerdir. Bu tür programlarla bölgelerin birbirinden farklı olmasına rağmen insanlık çerçevesinde bakıldığında ortak paydada buluşulabileceğini gördük. Yeni programlarda tekrar buluşmayı umut ediyoruz. Konya'dan memnun bir şekilde ayrılıyoruz. Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir ve yönetim kurulu üyelerine, ayrıca BYEGM Konya Şube Müdürü Cemil Paslı ve ekibine Konya'da bulunduğumuz süreçte bizimle yakından ilgilendikleri için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum" ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardandın gazeteciler hatıra fotoğrafı çektirdi. Heyet ardından Van'a gitmek üzere Konya'dan ayrıldı. 

 


Duyurularımız

Basın Açıklamaları

Başkanın Mesajı


  • Fatih Sevinç
  • Cemiyet Başkanı

Üyelik