KONYALI GAZETECİLER VAN'A HAYRAN KALDI


Vangölü Gazeteciler Cemiyeti, (VGC)  Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ve Konya Gazeteciler Cemiyetinin (KGC) ortak yürüttüğü Gazeteci Değişim Programı kapsamında, Konyada görev yapan 28 gazeteci Van da ağırlandı.İki gün boyunca Vangölü Havzasındaki tarihi ve turistik alanları gezen gazeteciler, gezinin son gününde Vangölü Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti.

Konyadan gelen meslektaşlarını ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden VGC Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bekleyen, bölgede son dönemlerde yaşanan olaylar nedeniyle birçok organizasyonun iptal edildiğini anımsatarak, meslektaşlarının ziyaretinin bu süreçte çok anlamlı olduğunu vurguladı. 

KGC Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Özdemir de ziyaret öncesinde bölgede yaşanan sıkıntılar nedeniyle etkinliğin iptal edileceğinin kendilerine bildirildiğini aktararak, Biz de tüm arkadaşlarımızla bu dönemde yöreye gelmenin daha önemli olacağına karar verdiklerini söyledi.

Proje kapsamında başka illeri tercih etme imkanları bulunmasına rağmen özellikle Vanı seçtiklerini belirten Özdemir, şöyle konuştu.

Biz buraya turistik bir gezi amacıyla gelmedik. Bizim asıl amacımız buradaki arkadaşlarımıza destek olmak, Vanın güzelliklerini görmek, Van ve bölgenin sadece terörle anılan bir yer olmadığını kamuoyuna aktarmaktı. İyi ki de gelmişiz. Hiçbir olumsuzluk yaşanmadı. İnsanlar bizlere sıcak davrandılar. Bizleri burada ağırlamalarından dolayı herkese teşekkür ediyorum. Ziyaretler sırasında bazı organizasyonların iptal edildiğini duydum. Burada, doğu halkı için mücadele ettiğini söyleyenler maalesef bu bölgede iş yapan yaşayan insanlara zarar veriyor.

Konya Basın Yayın Enformasyon İl Müdürü Cemil Paslı ise Vanda organizasyonların iptal edilmesini gerektiren bir durumun olmadığını ifade ederek, Daha önce 1992 yılında Vana gelmiştim. O günden bu güne Van, çok değişmiş, güzelleşmiş. İnşallah arkadaşlarımız bu güzellikleri sayfalarına taşıyacaklar. Bizlerde üzerimize düşeni yapacağız diye konuştu.

Gazeteci Değişim Programı çerçevesinde daha öncede farklı illere ziyaretler düzenlendiğini anımsatan Diyarbakır Basın Yayın Enformasyon İl Müdürü Melik Akaslan da gezilerin bölgenin tanıtımı açısından çok büyük faydasını gördüklerini belirtti.

Gazetecilerin de düşüncelerini ifade ettiği toplantıda Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, VGC Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bekleyene kendilerine gösterdikleri ilgi nedeniyle bir plaket takdim etti.

Programa, Basın İlan Kurumu BİK Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan, İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Adem Alemdar, Konyadan gelen gazeteciler, VGC yönetim kurulu üyeleri katıldı. 

Duyurularımız

Basın Açıklamaları

Başkanın Mesajı


  • Fatih Sevinç
  • Cemiyet Başkanı

Üyelik